2014. március 2., vasárnap

A batáta

Nem olyan rég "botlottam" bele ebbe a nagyon érdekes növénybe, és mivel szeretek kísérletezgetni új dolgokkal, idén megpróbálkozom a termesztésével. Jó néhány kört futottam már ez ügyben a neten (termesztői oldalakon, fórumokon, stb), és most ebben a posztban szeretném leírni, hogy mit is tudtam meg erről a növényről.
A batáta (vagy más néven édesburgonya) szulákfélék családjába és a hajnalka nemzetségbe tartozó növény, tehát semmilyen rokonságban sincs az itthon termesztett burgonyával.

Ásotthalmi12 batáta - február elején rendeltem közvetlenül a
termelőtől
Eredendően szubtrópusi országokban termesztik nagy tömegben, de Magyarország melegebb déli vidékein is termeszthető. Hazai fellegvára Szeged környékén van, például Ásotthalmon jó néhány család él e növény termesztéséből. Egy fajta szabályként emlegetik, hogy a Szolnoktól délre eső vidékeken bátran meg lehet próbálkozni e növény termesztésével, északabbra túl hűvös ehhez az időjárás. 
A laza, homokos talajokat kedveli leginkább, de a kötöttebb talajokon is megterem. Kedveli a trágyázott talajt, kálium és foszfor mértékletes adagolásával növelhető a termés minősége és hozama. A trágya túladagolása gigantikus méretű, ugyanakkor használhatatlan termést eredményez, tehát csak óvatosan!

Az édesburgonya hajtatásával juthatunk szaporítóanyaghoz, melynek segítségével termeszthetjük azt. A legegyszerűbb, ha egy befőttesüvegbe vizet öntünk és beleállítunk egy batátagumót, amit fogpiszkálók segítségével tudunk stabilizálni az üveg széléhez. (lásd az alábbi a képen) Tegyük az üvegeket langyos helyre, pl. fűtőtest közelébe!

1 nap
A gumók rövidesen elkezdenek gyökeret ereszteni,

3 nap
majd rügyek jelentkeznek rajta.

10. nap
Ezek után már látványosan elkezdenek növekedni. 

  
13. nap
15. nap











Nagyon gyorsan tucatnyi hajtást növesztenek, melyeknek kb. 25 cm hosszúnak, és 7-8 levelesnek kell lennie hogy le lehessen választani a gumóról. 

23. nap
Ezt követően szabadítsuk meg az alsó 3-4 levelétől, és tartsuk vízben míg el nem érkezik a kiültetés ideje. Ezek a hajtások nagyon könnyen gyökereznek. Kiültetéskor nem követelmény hogy a dugványunk gyökeres legyen, az alaposan beiszapolt vesszők nagy arányban megerednek. A palánták tőtávolsága 25-30 cm legyen, a sortávolság 1 méter.
A növekedési időszak során kerülni kell a túlöntözést, különben kirepednek a gumók, és alkalmatlanak lesznek a téli betárolásra, a szárazságot nagyon jól tolerálja. Ügyelni kell arra, hogy a földön kúszó indák ne eresszenek máshol pluszban gyökeret, mert az a termés rovására megy. Intenzív növekedése 15 °C talaj hőmérsékletnél indul meg.
Az első gyengébb fagy után elkezdhetjük a betakarítást. Az édesburgonya gumói a növény megvastagodott gyökér részei, ezek nem kizárólag a bokor közvetlen közelében helyezkednek el. Gyakran 50-70 cm-re is lehetnek az anyanövénytől, ezért a felszedésnél nagy odafigyelést igényel. Egy kellően fejlett tő legalább 1 kg batátát terem.
A felszedést követően tördeljük le a vékonyabb gyökér részeket, ügyelve rá, hogy minél kevesebb sérülést okozzunk. Ez után a gumókat 30-33 °C-os helyen kell tartani 3-5 napig, hogy a sebeik begyógyuljanak, és eltarthatóvá váljanak. Téli tárolása 10-14 °C-on ideális, hűtőbe ne tegyük, mert alacsonyabb hőmérsékleten a benne lévő cukor keményítővé alakul.

Nagyjából ennyit tudtam meg, és e pillanatban a feljebb látható kép illusztrálja hogy nálam milyen fejlettségi állapotban vannak a szaporításra szánt hajtások, a többit később meglátjuk...
Ha esetleg van aki jobban belemélyedt ebbe a témakörbe, és van hasznos észrevétele a fenti írásommal kapcsolatban, ne tartsa magában! 

Forráslista:


5 megjegyzés:

  1. Tapasztalatom szerint a téli tárolás 20 °C alatt ne legyen! Könnyen megfázik! Sötét helyen tartva pedig hamar kicsírázik! Ezért mi télen ágy alatt tartjuk! Ez vált be a legjobban a mi esetünkben! /Kap egy kevés szórt fényt az ágy alatt/

    VálaszTörlés
  2. Ezt a megjegyzést eltávolította a blog adminisztrátora.

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Kedves Szabó Ferenc! Legyen szíves tartózkodni a reklámtevékenységtől! Köszönöm.

      Törlés
  3. Amennyiben megfázik teljesen alkalmatlan lesz a felhasználásra? Ha jól értem ez teljességgel egy fűtött helyen kell tárolni télen, vagy elképzelhető más lehetőség,mondjuk egy pince? Kevés szűrt fényt ott is kapna, nem tudom az mennyire befolyásolja. A pince hőmérséklete télen is 10fok körül van!

    VálaszTörlés
  4. Számomra nagy csalódás volt, hogy hónapokig nem kezdődött meg a gyökeresedés. Aztán apósom jobban vízbe eresztette a gumókat, és láss csodát, megjelentek a hajszálgyökerek és a hajtások is.

    VálaszTörlés